Uživatelské nástroje

← zpět na kyberdadaismus

Večer Dr. Terrence aneb Po nás potopa

A tak seděl na své verandě, s vínem v ruce a s bolidem na obloze, a byl plný smíšených pocitů...

A tak seděl na své verandě, s vínem v ruce a s bolidem na obloze, a byl plný smíšených pocitů…

Byl to nádherný večer. Tyrannosaurus rex jménem Dr. Terrence seděl na verandě svého ranče a rozjímavě si popíjel sklenici chardonnay. Jeho oči se zamyšleně dívaly na zapadající slunce nad vzdálenými lesy.

Celý den byl naplněný triumfem. Po desítkách let intenzivní práce se světovému společenství podařilo dosáhnout něčeho, co bylo kdysi považováno za nemožné. Změnu klimatu, hrozbu, která visela nad jejich hlavami jako Damoklův meč, se podařilo odvrátit.

Dr. Terrence si pamatoval na časy, kdy to všechno začalo. Byl to on, kdo poprvé předložil myšlenku ukládání přebytečného CO2 do dřevin a těch pak do podzemních bezkyslíkových úložišť. Mnoho lidí to považovalo za šílenství, ale on věřil. Věřil v sílu vědy a v sílu světového společenství.

A právě dnes, po mnoha letech těžké práce, byly poprvé naměřeny hodnoty pod stanoveným cílem. CO2 už se nikdy neuvolní do atmosféry. Skleníkové plyny byly bezpečně uloženy.

Cítil radost a úlevu. Ale také pokoru. Bylo to důkazem toho, co lze dosáhnout, když se všechny síly sjednotí za jediným cílem.

Obloha se náhle rozzářila. Neuvěřitelně zřetelný bolid se prohnal přes celou oblohu, zanechávajíc za sebou pruh jasného světla. Byla to ohromující podívaná.

Dr. Terrence se na to díval s úžasem, ale také se špetkou melancholie. Bolid, který ho tak fascinoval, byl symbolem Chicxulubu, události, která před 66 miliony let ukončila éru dinosaurů. Bylo to připomenutí, že ačkoli se mu podařilo odvrátit jednu katastrofu, jiná byla stále nevyhnutelná.

S úsměvem na tváři, ale se slzou v oku, se Dr. Terrence opřel zpět do svého křesla. Nebylo to snadné, ale stálo to za to. Měli svět, který byl bezpečný a stabilní. Měli budoucnost.

A všechno to bylo díky vědě a síle společenství. Dr. Terrence byl hrdý, že byl součástí toho všeho. A věděl, že ještě je mnoho práce, která musí být udělána. Ale teď, v tuto chvíli, si dovolil chvíli odpočinku, jak hořkou, tak sladkou.

A tak seděl na své verandě, s vínem v ruce a s bolidem na obloze, a byl plný smíšených pocitů. Radosti z dosaženého úspěchu, ale také melancholie z vědomí, jak křehký a dočasný může být tento úspěch.


Napsal GPT-4 na námět uživatele SNOP. Publikováno na diskuzním fóru Okoun. Ilustraci vygeneroval uživatel Fyfyk s pomocí AI.


Postup tvorby:

SNOP:

Námět na povídku: Dinosauří vědec tráví pohodový večer na svém ranči a medituje nad tím, jak se vyplatilo po desetiletí napřít veškeré síly světového společenství do ukládání přebytečného CO2 do dřevin a těch pak do podzemních bezkyslíkových úložišť, takže se CO2 už do atmosféry už nikdy neuvolní. Hrozivá klimatická změna odvrácena, skleníkové plyny bezpečně uloženy. Právě dnes byly poprvé naměřeny hodnoty pod stanoveným cílem! Moment vítězné spokojenosti je dokonale podtrhnut neuvěřitelně zřetelným bolidem přes celou oblohu.

GPT4:

Povídka:

Byl to nádherný večer. Tyrannosaurus rex jménem Dr. Terrence seděl na verandě svého ranče a spokojeně si popíjel sklenici chardonnay. Jeho oči se zamyšleně dívaly na zapadající slunce nad vzdálenými lesy.

Celý den byl naplněný triumfem. Po desítkách let intenzivní práce se světovému společenství podařilo dosáhnout něčeho, co bylo kdysi považováno za neuskutečnitelné. Změnu klimatu, hrozbu, která byla tak dlouho zavěšena nad jejich hlavami jako Damoklův meč, se podařilo odvrátit. Bylo to skutečně zázračné.

Dr. Terrence si pamatoval na časy, kdy to všechno začalo. Byl to on, kdo poprvé předložil myšlenku ukládání přebytečného CO2 do dřevin a těch pak do podzemních bezkyslíkových úložišť. Mnoho lidí to považovalo za šílenství, ale on věřil. Věřil v sílu vědy a v sílu světového společenství.

A právě dnes, po mnoha letech těžké práce, byly poprvé naměřeny hodnoty pod stanoveným cílem. CO2 už se nikdy neuvolní do atmosféry. Skleníkové plyny byly bezpečně uloženy.

Cítil radost a úlevu. Ale také pokoru. Bylo to důkazem toho, co lze dosáhnout, když se všechny síly sjednotí za jediným cílem.

Tehdy se najednou obloha rozzářila. Neuvěřitelně zřetelný bolid se prohnal přes celou oblohu, zanechávajíc za sebou pruh jasného světla. Byla to ohromující podívaná.

Dr. Terrence se na to díval s úžasem. Byl to dokonalý konec tohoto dne, dokonalá tečka za úspěchem, který právě dosáhli. Bolid byl symbolem změny, symbolickým obrazem nového začátku.

S úsměvem na tváři se Dr. Terrence opřel zpět do svého křesla. Nebylo to snadné, ale stálo to za to. Měli svět, který byl bezpečný a stabilní. Měli budoucnost.

A všechno to bylo díky vědě a síle společenství. Dr. Terrence byl hrdý, že byl součástí toho všeho. A věděl, že ještě je mnoho práce, která musí být udělána. Ale teď, v tuto chvíli, si dovolil chvíli odpočinku. Protože tento večer byl jeho.

A tak seděl na své verandě, s vínem v ruce a s bolidem na obloze, a cítil se jako král světa.

SNOP:

Vysvětli, o čem je tato povídka

GPT4:

Tato povídka je o dinosaurovi vědci jménem Dr. Terrence, který se věnoval výzkumu a aplikaci metody ukládání přebytečného CO2 do dřevin a jejich následné uložení do podzemních bezkyslíkových úložišť. Po letech práce a boje se světovým skepticismem je tato metoda úspěšná a měření ukazují, že hodnoty CO2 jsou pod stanoveným cílem. Tato situace odvrací hrozbu klimatické změny a zajišťuje, že skleníkové plyny jsou bezpečně uloženy a neuvolňují se do atmosféry. V den, kdy je tento úspěch dosažen, Dr. Terrence vidí na obloze bolid, což považuje za symbolický závěr jeho dlouholeté práce. Příběh vypráví o významu vědy, společenství a vytrvalosti v boji proti globálním problémům, jako je klimatická změna.

SNOP:

Povídka je tedy veskrze optimistická?

GPT4:

Ano, povídka je veskrze optimistická. Je to příběh o úspěchu, vytrvalosti a síle společenství. Hlavní postava, Dr. Terrence, představuje vědu a její schopnost řešit globální problémy, a to i přes počáteční skepticismus a nesouhlas. Konečný úspěch - dosažení cíle snížení CO2 - je triumfem vědy a celého světového společenství. Příběh končí pozitivním výhledem do budoucnosti a slibem dalších úspěchů, symbolizovaných průletem bolidu oblohou.

SNOP:

Bolidem je samozřejmě myšlen Chicxulub.

GPT4:

Chápu, že bolidem se odkazuje na Chicxulub, událost, kdy před 66 miliony let asteroid narazil do Země v oblasti dnešního Yucatánu a spustil události, které vedly ke konci éry dinosaurů. Tento odkaz může přinést další vrstvu významu do povídky, naznačujíc například ironii či trpkou realitu, že ačkoli se Dr. Terrenceovi podařilo odvrátit jednu katastrofu (klimatickou změnu), jiná (náraz asteroidu) je stále nevyhnutelná. To by mohlo změnit tón povídky z čistě optimistické na mírně hořkosladký.

SNOP:

Přepiš tedy povídku s tímto vědomím.

GPT4: