Na této stránce se pokusím popsat jaké hudební nástroje jsou součástí mého studia a jaké výhody a nevýhody sebou nesou (jako varování pro všechny, kdo by si chtěli podobné nástroje pořídit).
První skutečný syntezátor, který jsem si koupil (tzv. vstupní droga). Je to dobrý a spolehlivý nástroj, ale mě osobně příliš neinspiruje (čti: nějaký rytmus rychleji naklikám na počítači).
Výhody:
Nevýhody:
Tyhle klávesy mám dlouhodobě zapůjčeny z loutkového divadla, kde bez využití ležely na skříni. Je to jeden z nástrojů z kategorie tak špatný až je to dobrý.
Výhody:
Nevýhody:
Vždycky jsem chtěl elektronické varhany. Tyhle jsou navíc jedny z mála syntezátorů vyrobených v Československu, které se dají rozumně sehnat.
Výhody:
Nevýhody:
Viz:
Protože jsem neměl moc zkušeností s kytarovými pedály (a efektovými jednotkami), rozhodl jsem se koupit multiefekt, abych mohl zkoušet různé varianty efektů a na to je tenhle pedál celkem dobrej.
Výhody:
Nevýhody:
První generace UnoSynthu je certifikovaný bad gear.
Výhody:
Nevýhody:
S těmito kláveskami mám velmi rozporuplný vztah. Na jednu stranu je to velmi blízko mé ideální představě kláves (něco malýho, přenosnýho, univerzálního) na druhou stranu to má tolik nedodělků až to bolí.
Hlavní nevýhodou je, že to ve skutečnosti není syntezátor ale jen General MIDI klávesy, kde můžete zvuky editovat, ale ne zas tak moc. To by samo o sobě nebylo tak zlé, ale v tomto případě to kazí spousta nedodělků.
Nutno dodat, že většinu chyb opravili v další verzi těchto kláves, takže i z tohoto důvodu původní verzi nedoporučuju.
Výhody:
Nevýhody:
Dále viz co je uvnitř.
Další kousek do sbírky jsem si nejprve vyzkoušel v podobě VST pluginu Nilse Schneidera a zvukově se mi líbil. Proto jsem pak neváhal, když jsem měl možnost koupit skutečný kus. Tyto klávesy zároveň používám jako svou hlavní MIDI klávesnici, protože mají ze všech v mé sbírce nejlepší citlivost na stisk.
Výhody:
Nevýhody:
Pro K1 jsem vytvořil vlastní presety.
Dále viz Polynominal.
Starý groovebox a zároveň sekvencer od Yamahy. Je to překvapivě schopná mašinka, přestože má určitá omezení (hlavně ten patetickej 16x1 LCD displej a divný ovládání).
Výhody:
Nevýhody:
V budoucnu mám v plánu napsat nebo natočit nějaký svůj vlastní tutoriál, případně jen zdokumentovat jak QY-10 používám.
sice není syntezátor, ale ve skutečnosti je to docela dobrý nástroj na uvědomění si fyzičnosti hudebních nástrojů, což se hodí, když člověk konstruuje synťákové patche. Zároveň celkem hezky zní.
Výhody:
Pokud chcete MIDI verzi, vytvořil jsem sample pack.
též není syntezátor ale dnes už tradiční japonský hudební nástroj. Vypadá jako kříženec mezi piánem, kytarou a psacím strojem.
Výhody:
Nevýhody:
Další věc co jsem vždycky chtěl bylo elektrické piáno, tak když jsem viděl, že jeden člověk nabízí na Sbazaru starý československý Klaviphon, tak jsem moc dlouho neváhal.
Klaviphon je nyní v podstatě funkční, akorát jsem musel přepájet jiný konektor.
Výhody:
Nevýhody:
Více informací v samostatném článku.
Pokud chcete zvuky Klaviphonu používat mám pro vás sample pack. Ochutnávky jsou pak v tomto playlistu na Soundcloudu..
Od kamarádky jsem dostal starý notebook s Windows XP, na který jsem nainstaloval různý retro hudební software. Zatím největší úspěch slaví Ultranos Dreamer.
V kapele překvapivě hraju na tablet, respektive tablet (a v něm Caustic 3) slouží jako zvukový modul pro MIDI kontroler neznačkového druhu.
Zpátky k muzice…
Ať už se jedná o moje nahrávací studio, Ultranos Dreamer nebo další články na téma hudba.